Kūrybinės dirbtuvės „Aukštamiesčio Arterija“ finišuoja

Aukstamiescio-arterija_FB

AUKŠTAMIESČIO ARTERIJA: vizija x ekspozicija – tai rugpjūčio mėnesį prasidėjusių kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymo renginys, vyksiantis rugsėjo 24 d. 17 val. (išankstinė registracija būtina).
Kūrybines dirbtuves „Aukštamiesčio Arterija“ inicijavo ir organizavo Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ kartu su partneriais menų fabrikas „Loftas“ ir Vilniaus miesto savivaldybe, remiant Lietuvos kultūros tarybai ir LR kultūros ministerijai.
Daugiau nei mėnesį 4 architektų komandos – 4 architektų komandos: MetrOarchitektūra: J. Biliūnas, P. Kisielis, A. Mačiulis, T. Džiugytė + video menininkas E. Kordiukovas / Aketuri architektai: K. Štreimikytė, U. Naujekaitė, R. Stankevičiūtė, M. Tautvydas, M. Rekevičienė, L. Rekevičius, M. Augaitytė, A. Tilvikaitė + zalistogai.lt / B. Puzonas, D. Kalmatavičius, M. Šiupšinskas, R. Palekas + dizaineris T. Stalionis / Š. Kiaunė, A. Kiaunienė, J. Tutlytė, T. Petreikis + video menininkas M. Skerys – kūrė Aukštamiesčio viziją, ieškojo ypatingų šio rajono charakterio savybių bei to, kas galėtų patraukti ne tik vilniečius, bet ir miesto svečius iš užsienio.

KAUNAS_plansetai-1
Š. Kiaunė, A. Kiaunienė, J. Tutlytė, T. Petreikis + video menininkas M. Skerys

Kūrybinių dirbtuvių „Aukštamiesčio arterija“ rezultatas – netikėtas (o gal kaip tik – tikėtas), pažėręs daug įdomių, išmintingų įžvalgų, į kurias verta įsiklausyti. Kai kuriuos žiūrovus gali suklaidinti spalvingi, žaismingi paveikslai, tačiau tai tik antipodas legendinei frazei: „Didžiausios kvailystės daromos su rimta veido išraiška“. Autoriai leido sau pašmaikštauti, bet tik tam, kad vaizdžiai perteiktų savo idėjas.

metrO_plansetai_1
MetrOarchitektūra“

Detaliau su kiekvienu darbu bus galima susipažinti jų aptarimo vakarą, tačiau jau dabar galima daryti tam tikrus apibendrinimus.
BENDRA_1: Nė viena grupė nesiūlė nušluoti kvartalų nuo žemės paviršiaus ir statyti naujai. Juos žavi išorinės pilkumos ir verdančio vidinio gyvenimo kontrastas. Visai tikėtina, kad tai pritrauks dar daugiau kūrybingų žmonių.
BENDRA_2: Vadovautasi šių dienų miesto tvarkymo praktikomis, siūlyta pradiniuose etapuose pasitelkti viešomis akcijomis, kurios akimirksniu pritrauktų aplinkinių dėmesį, paskatintų vietos gyventojus pasirūpinti savo vietos tapatybe. SVARBIAUSIA: itin daug iniciatyvos atiduota į pačių žmonių rankas. Darbo „ko.ordinatės“ kolektyvas rėžė tiesiai šviesiai: „Architektai turi pasitraukti į šalį.“ Užtat daug vietos palikta demokratijai, bendro sutarimo paieškoms.

Koordinates_1
B. Puzonas, D. Kalmatavičius, M. Šiupšinskas, R. Palekas + dizaineris T. Stalionis

BENDRA_3: Visi darbai vienaip ar kitaip aptarė kvartalų atvėrimo į išorę problemą: nuo būtinybės įrengti skersinius praėjimus iki simbolinių vartų į „kūrybinį loftų pasaulį“.
BENDRA_4: Viešosios erdvės – būtinos it gyvybės vanduo. Dalyviai jas kūrė visur: tarp pastatų, tarp kvartalų, užkampiuose ir ant stogų.

K007_P1_mazas
„Aketuri architektai“

BENDRA_5: Gyvenimas keliais lygiais. Šito neišvengti itin mišrios paskirties kvartaluose. Bet tai – jų stiprioji pusė. Jų gyventojai pasirūpina viskuo patys, pradedant būstu, darbo vieta, maistu, baigiant poilsiu, aktyviu ar kultūriniu… ar – daržininkystė, o gal net – bitininkyste (pastaroji tendencija ryškėja pasaulio metropolijose).
Darbai tikrai džiugina, masina – juose tiek daug užkoduota, kad kaskart grįžus prie jų, atrandi kažką naujo. Galiausiai įtiki, kad Aukštamiestis – realybė, kuri tikrai pasieks mus. Juk kaip teigia „Aketuri architektai“, „Aukštamiesčiui lemta tapti Vilniaus miesto (urbanistinės) kultūros židiniu ir tikro miestiečio namais.“

Aida štelbienė, kuratorė