Tarptautinis konkursas „Babyn Jaras – Dorogožickij Nekropolis“

Ukrainos žydų suėjimas kartu su Babyn Jaro komitetu, atsakingu už 75-mečio Babyn Jaro tragedijos minėjimo renginių organizavimą, bei kitomis įstaigomis paskelbė tarptautinį architektūrinių idėjų konkursą „Babyn JarasDorogožickij Nekropolis“ profesionalams (architektams, kraštovaizdžio architektams, urbanistams, turintiems teisę dirbti savo šalyse) arba profesionalo vadovaujamoms grupėms.

Konkurso tikslas – pasiūlyti idėją kaip kompleksiškai integruoti Babyn Jaro memorialinę teritoriją, esančią netoli Kijevo (Ukraina). Šioje teritorijoje 1941 metų rugsėjo 29-30 d. naciai išžudė veik 34 tūkst. žydų tautybės žmonių; taip pat čia ilsisi ir karo belaisviai, romų tautybės asmenys. Iš viso karo metu Babyn Jaro griovoje nužudyta virš 100 tūkst. žmonių.

Teritoriją būtina tvarkyti, nes sovietmečiu siekta ištrinti iš istorijos puslapių šį holokausto atvejį, pastatant paminklą karo metu kritusiems Kijevo miesto gyventojams ir karo belaisviams. Kartu ji buvo ganėtinai apleista, ypač po 1961 metų purvo nuošliaužos, palaidojusios, istorikų spėjimu, apie 1500 žmonių.

Tik 1991 metais, Ukrainai atgavus Nepriklausomybę, buvo pastatytas atskiras paminklas žydų aukoms atminti. Savo ruožtu, ukrainiečiai nacionalistai čia pastatė medinį kryžių 621 nacių laikų kritusiems pogrindininkams-aktyvistams. Be jų, pastatyti dar 27 atminties ženklai, žymintis nužudytuosius ar palaidotuosius šioje vietovėje.

Tad konkurso dalyviai turėtų sukurti vietą, kurioje neliktų šių istorinių įvykių prieštaringų traktuočių, vietą, ženklinančią susitaikymą ir vienijančią visuomenę bendros tragedijos akivaizdoje.

Konkurso rengėjams nepriklauso nagrinėjama teritorija, tačiau jie sieks, kad laimėtojų projektas būtų įgyvendintas. Pagrindinės užduotys: vieta turi likti viešąja erdve, reikėtų vengti gigantomanijos, jokių naujų statinių, paminklų, tvorų, būtina atsižvelgti į istorinės- memorialinės vietovės reglamentus (netoliese stovi ir Šv. Kirilo bažnyčia), išsaugoti visus esančius kultūros paveldo ir paminklinius objektus ir pan.

Vertinimo komisiją sudaro architektai iš Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos ir kitų šalių. Jai vadovaus urbanistė, miesto planuotoja ir kraštovaizdžio architektė Barbara Aronson iš Izraelio.

Planuojama apdovanoti net 7 prizines vietas:
I vietos nugalėtojas pelnys 17 tūkst. USD (15224,79 Eur),
II vietos – 12 tūkst. USD (10726.,91 Eur),
III vietos – 7 tūkst. USD (6269.03 Eur).
Dar keturių paskatinamųjų premijų laureatai pelnys po 30 tūkst. USD (2686,73 Eur). Taip pat 7 prizinių vietų laimėtojai gaus 3 tūkst. USD honorarą už medžiagos pateikimą parodai.

Registracija: iki 2016 m. kovo 31 d. (dalyvio registracijos mokestis 35 USD (31,35 Eur)).
Darbų pateikimas: 2016 m. gegužės 22 d.
Kalba: anglų.

Daugiau skaitykite čia.