Žurnalo „Archiforma“ 2014 metų „Geriausios realizacijos“ apdovanojimai išdalinti

Jau veik dvidešimtmetį gyvuojantis žurnalas „Archiforma“ išdalino kasmetinio apdovanojimo už geriausią metų projektą nominantams diplomus ir įteikė nugalėtojui prizą – menininko Leono Pivoriūno sukurtą skulptūrą.

Tiesa, prieš ceremoniją įvyko dar vienas mielas teikimas. Šį kartą – iš Lietuvos architektų sąjungos pirmininko M. P. Šaliamoro rankų. Jis už nuopelnus, kurie buvo prisiminti jubiliejaus proga ilgamečiam Telšių vyr. architektui Žebrauskui įteikė medalį. Tai nėra dažnas teikimas, kaip kažkas gali pagalvoti – Žemaitijos sostinės grožiu besirūpinančiam architektui atiteko medalis N. 39.

Grįžtant prie „Archiformos“ apdovanojimų, daugelis pripažino, kad 2014 metai praturtino Lietuvą kokybiškos architektūros objektais, tad ir šį kartą nominuota buvo kaip niekad gausus ratas pretendentų – net šeši.

Plačiau apie statistiką: du objektai iš Kauno – „Santakos” slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras (arch. G. Janulytė-Bernotienė, G. Zykuvienė, L. Bulakienė, E. Klinavičius, A. Andriukaitienė, R. Lydytė, A. Mikėnaitė) ir KTU Mokslo, studijų ir verslo centras „Santakos slėnis“ (arch. G. Janulytė-Bernotienė, R. Lydytė, E. Klinavičius, A. Andriukaitienė), du objektai iš Anykščių – Anykščių rajono savivaldybės viešoji biblioteka (arch. V. Daunoras, proj. vad. G. Miknevičienė) ir SPA „Vilnius-Anykščiai“ (arch. S. Pamerneckis, V. Pliadis, M. Bliujus, V. Rudokas). Tęsiant skaičiavimus, po vieną pretendentą pateikė Vilnius ir Rietavas: iš pirmojo buvo nominuotas „Baltic Hearts“ verslo centras (arch. A. Ambrasas ir D. Malinauskas), o iš Žemaitijos – Oginskių dvarvietės arklidžių su karietine renovacija (arch. M. Rekevičienė, A. Tilvikaitė, L. Rekevičiaus), transformuota į šiuolaikinį konferencijų centrą.

Tradiciškai, nugalėtoją išrenka prieš tai buvusių metų laureatas. Šiais metais sutapo, kad juo buvo ir šviežiai Lietuvos nacionalinę premiją pelnęs architektas Rolandas Palekas. Nors jis pats renginyje nedalyvavo, tačiau savo darbą architektas atliko sąžiningai – susipažino su pretendentais natūroje, o susirinkusiai auditorijai paliko savo pastabas, kurias perskaitė bendraautorė Dalia Zakaitė. Verdiktą, užklijuotą voke, iškilmingai atplėšė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas M. P. Šaliamoras, o prizą įteikė Aplinkos ministras K. Trečiokas.

Tarp R. Paleko objektų vertinimų buvo galima išgirsti pagyrų kūrėjų adresu: „…nenuilstamos pastangos akcentuojant natūralų betono grožį (apie „Santakos” slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą)”, „…padeda subalansuoti miestui daromą vertikalių poveikį… architektūra atidi, tačiau su charakteriu… ” (apie „Baltic Hearts“ verslo centrą), „stipriausias bruožas – neapsimetinėja, nemeluoja… ” (apie Oginskių dvarvietės arklidžių su karietine renovaciją).

Laurus – jau antrą kartą „Archiformos” apdovanojimų istorijoje – nuskynė A. Ambrasas (su D. Malinausku) už kultūringąjį „Baltic Hearts“ verslo centrą.

Susumuojant, galima pacituoti L. Vaičio žodžius: „Man patinka „Archiformos” apdovanojimai žymiai labiau nei Lietuvos nacionalinė kultūros premija, nes čia nėra lobizmo.”