Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Architektai:

Ričardas Krištapavičius, Andrius Gudaitis
  • 1
  • Kulonių k. Molėtų r., Kulonys
  • Platuma:55.3147
  • Ilguma:25.5590
  • Viešas objektas

Apie objektą:

Etnokosmologijos muziejaus ir astronomijos observatorijos turistinio komplekso rekonstrukcija Kulionių k. (Molėtų r.) – vienas retų Lietuvoje atvejų, kai architektūra nenustumta į šoną. Gal dėl to, kad Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmasis ir vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje?
Etnokosmologija – vizualinių, emocinių, etninių, dvasinių, pažintinių, pragmatinių, prognostinių ir ontologinių santykių su kosminiu pasauliu visuma. Visa tai projekto autoriai bandė įkūnyti savo kūrinyje.
2002 m. ES struktūrinių fondų lėšomis rekonstruojant dar 1990 m. architekto Vytauto Lisausko projektuotą kompleksą, architektai Ričardas Krištapavičius ir Andrius Gudaitis (UAB „Ekoprojektas“) bei skulptorius Algis Kuzma (projekto konstrukcinės dalies vadovas – Nikolajus Moškovas) pasinaudojo senąja komplekso urbanistine kompozicija: naudojami dabartiniai pastatai ir egzistuojanti plano struktūra. Požemine galerija jungia ekspozicijų patalpas ir veda dviejų bokštų, stovinčių vienas nuo kito 6,8 m atstumu, link. Tik kalno papėdėje nuo šiol lankytojus pasitiks aptakus statinys – ant stiklo stilobato padėta matinio aliuminio lakštais apdailinta elipsoidė su iliuminatoriais. Jame sutelktos įvairios funkcijos: tai ir lankytojų laukiamasis su tualetais, bilietų kasos, viršuje – 50 vietų konferencijų salė, kavinė ir suvenyrų parduotuvėlė. Iš žemutinės elipsoidės prasideda ir ilgas kelias per muziejaus sales. Perimetru aplink ekspozicines sales suprojektuotos techninės patalpos. Iš viso dabar kompleksas užima 51 381 m2 plotą.
Bene labiausiai akį traukia po komplekso rekonstrukcijos virš medžių viršūnių iškilusi ateivių erdvėlaivį primenanti elipsoidė, kurioje įrengta apžvalgos aikštelė. 36 m ilgio, 18 m pločio ir 8 m aukščio ažūrinė stiklo elipsoidė buvo užkelta ant renovuotų nuo seno stovėjusių dviejų virš 30 m aukščio bokštų, kurių stilobatą dabar supa apversto kūgio formos muziejinių ekspozicijų ir administracijos pastatas. Viename bokštų yra įrengtas greitasis liftas, o kitas, šiek tiek aukštesnis už pirmąjį (35,5 m aukščio), yra kaip tvirta galingo teleskopo atrama. Stabilumo šiam bokštui suteikia monolitinio gelžbetonio 3,9×3,9 m skerspjūvio kolona: laimingas atsitiktinumas, kad anuomet statybininkai negavo užsakytų metalo sijų ir jas pakeitė tvirtesnėmis. Tad dabar norint užkelti sunkiasvorį tūrį, nereikėjo papildomai tvirtinti senojo bokšto karkaso (tik iš naujo apdailinti 250 mm storio gelžbetonio sluoksniu).
Greituoju liftu pakilę į 50 metrų lankytojai atsiduria didžiulėje, įstiklintu metalo voratinkliu apgaubtoje elipsoidinės erdvės aikštelėje. Iš čia atsiveria nuostabus Labanoro girių, ežerų ir dubaklonių peizažas. Šioje įspūdingoje tarp dangaus ir žemės pakibusioje erdvėje vyksta muzikos, poezijos, dailės, mokslo ir filosofijos renginiai. Virš šio tūrio įrengtas observatorijos kupolas su paruoštu stebėjimams moderniu teleskopu.

A. Štelbienė

Objekto duomenys:

  • Projekto ID:35
  • Įgyvendinta:2008
  • Architektai:Ričardas Krištapavičius, Andrius Gudaitis
  • Architektų kompanijos:„Ekoprojektas“
  • Paskirtis:Kultūros
  • Plotas:2460 kv. m.
  • Konstruktoriai:Nikolaj Maškov
  • Konstruktorių kompanijos:Lietuvos etnokosmologijos muziejus
  • Kitos kompanijos:Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Komentarai:

Parašykite komentarą

, jei norite komentuoti.